Announcement

Collapse
No announcement yet.

Οδηγός για κατεβασμα κλειδωμένου content

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
  •  
  • Filter
  • Time
  • Εμφάνιση
Clear All
new posts

Οδηγός για κατεβασμα κλειδωμένου content

1)Στη σελίδα αυτή, κάντε register ένα λογαριασμό στο ivacy.com

2)Έπειτα, κατεβάστε το Ivacy Monitor και κάντε login με το user/pass που δηλώσατε στο προηγούμενο βήμα.

3)Τρέξτε το πρόγραμμα. επιλέξτε το ip που θέλετε (UK,US ή Russia) και πατήστε Connect

4) Σιγουρευτείτε εδώ αν το IP σας είναι αγγλικό/αμερικάνικο

5)Μπείτε στο Marketplace του xbox.com και επιλέξτε το αντικείμενο που θέλετε να κατεβάσετε.

π.χ

Πατήστε εδώ για το Map pack του Call of Duty : World at War
    Πατήστε εδώ για τα Map packs του Gears of War 2

Το content το αγοράζετε είτε με πόντους που ήδη υπάρχουν στο λογαριασμό σας, είτε με redeem code.

6)Ανοίξτε το xbox. Αυτό που επιλέξατε υπάρχει ήδη στο Download queue.

Προσοχή : Λειτουργεί μόνο για UK και US λογαριασμούς. Δε λειτουργεί για Ιρλανδικούς δυστυχώς, μιας και πρόκειται για άλλο κράτος.

***Θερμό ευχαριστώ στον
    Tannosuke GR και NtouApoPantou που έκαναν σούμα όλες τις πληροφορίες***
    Last edited by Sonic GR; 25 April 2009, 03:08.
    Κανόνες Κοινότητας MyXbox.gr
    My Xbox One X streaming @ twitch

Απάντηση: Οδηγός για κατεβασμα κλειδωμένου content

Προσοχή, σε κάποιες περιπτώσεις πρέπει να ενεργοποιηθεί το internet connection sharing και να συνδεθεί το xbox 360 στο live μέσω της vpn σύνδεσης που δημιουργήθηκε με το ivacy. Εγώ όταν προσπάθησα να κατεβάσω το Map Pack του Call of Duty World at War, το αγόρασα μέσω του υπολογιστή από το xbox.com και μπήκε στο download queue, αλλά όταν άνοιγα την κονσόλα και πήγαινα να το κάνω download δε με άφηνε (έφτανε στο 99% και έβγαζε error). Για να με αφήσει ενεργοποίησα το internet connection sharing, έτσι ώστε όταν συνδεθεί το xbox 360 στο live να πάρει UK IP (επειδή έχω UK account). Η διαδικασία που είχα ακολουθήσει περιγράφεται εδώ
    Last edited by NtouApoPantou; 25 April 2009, 01:19.

Comment

Το δοκίμασα κι εγώ και στο 99% μου έβγαλε το error. Το θέμα είναι οτι δεν έχω laptop για να ενεργοποιήσω το internet connection sharing. Κοινώς την έκατσα ε?

Comment

Εμένα δεν μου το έβγαλε ποτέ καθώς έχω router μάρκας Netgear ADSL +2 NG834, στο οποίο χωράει 4 συνδέσεις σε 1 router. Οπότε δεν μου ήταν απαραίτητο να πάρω VPN.

Παρακαλώ φίλε μου Sonic GR...

Comment

Originally posted by Tannosuke GR View Post
          Εμένα δεν μου το έβγαλε ποτέ καθώς έχω router μάρκας Netgear ADSL +2 NG834, στο οποίο χωράει 4 συνδέσεις σε 1 router. Οπότε δεν μου ήταν απαραίτητο να πάρω VPN.

Παρακαλώ φίλε μου Sonic GR...
          Κι εγώ ένα Netgear ADSL2+ router έχω με 4 ethernet θύρες, εκεί πάνε και 360 και pc. Πώς κάνω τη διαδικασία ; Όταν ενεργοποιώ το Internet connection sharing του VPN της ivacy, μου λέει ότι έγινε ένα μπλέξιμο με τα ips και με αποσυνδέει και από την κύρια σύνδεση (Forthnet). Any ideas ?

Comment

Αυτό έγινε όταν είχες ενεργοποιημένο το ivacy πρόγραμμα. Οπότε πιστεύω ότι το Ivacy αλλάζει την IP σου και σε πάει σε άλλη πόλη. Καλό είναι να χρησιμοποιηθεί για κατέβασμα μελλοντικών contents.

Comment

Originally posted by Tannosuke GR View Post
              Αυτό έγινε όταν είχες ενεργοποιημένο το ivacy πρόγραμμα. Οπότε πιστεύω ότι το Ivacy αλλάζει την IP σου και σε πάει σε άλλη πόλη. Καλό είναι να χρησιμοποιηθεί για κατέβασμα μελλοντικών contents.

Μα και σε μένα σταματάει στο 99 %
              Πώς κάνω το connection sharing, ώστε να πάρει και το 360 το αγγλικό ip ?

Comment

Originally posted by Sonic GR View Post
                Μα και σε μένα σταματάει στο 99 %
                Πώς κάνω το connection sharing, ώστε να πάρει και το 360 το αγγλικό ip ?
                ...

Τώρα το ξαναέλεγξα και βλέπω ότι τα ίδια παθαίνω κι εγώ... Ίσως έχουν πρόβλημα από την μεριά της MS... Μου βγάζει εμένα στο 99% και μου λέει ότι δεν μπορεί να κατεβάσει το περιεχόμενο αυτό... Μπορεί να πέτυχε κάποιο corrupt αρχείο...

Ας μας φωτίσει ο NtouApoPantou ... Δεν είμαι ειδικός στα τεχνικά θέματα. Αυτός βρήκε το site αυτός να μας πει...

Επίσης όταν πήγα να ανοίξω το Ivacy πρόγραμμα μου έβγαλε στα Ρώσικα(Δεν ξέρω Ρώσικα εγώ...) ένα error μήνυμα !

Comment

Τα έχουμε πει τόσες φορές στο άλλο thread. Για να μην επαναλαμβανόμαστε:

http://www.myxbox.gr/forum/showpost....6&postcount=53
                  http://www.myxbox.gr/forum/showpost....4&postcount=55

“When fortune smiles on something as violent and ugly as revenge, it seems proof like no other that not only does God exist, you’re doing his will.”

Comment

Κι εγώ ένα Netgear ADSL2+ router έχω με 4 ethernet θύρες, εκεί πάνε και 360 και pc. Πώς κάνω τη διαδικασία ; Όταν ενεργοποιώ το Internet connection sharing του VPN της ivacy, μου λέει ότι έγινε ένα μπλέξιμο με τα ips και με αποσυνδέει και από την κύρια σύνδεση (Forthnet). Any ideas ?
                    Παιδιά το λάθος που κάνετε είναι ότι συνδέετε το xbox απευθείας στο router(εξού και το conflict). Πρέπει να συνδεθεί στον υπολογιστή σας (ο οποίος συνδέετε μέσω την VPN σύνδεση) και να πάρει IP.Δείτε λίγο ξανά την δεύτερη screenshot του Ντου(θα την βρείτε εδώ).

P.S. Ήδη υπάρχει pinned thread με το ίδιο θέμα. Την δημιουργία και ενός δεύτερου δεν τη βρίσκω πρακτική. Προτιμότερο θα είναι να ποστάρονται ότι ερωτήσεις και βελτιώσεις προκύπτουνε εκεί για σύνοψη και μεγαλύτερη ευκολία
                    Last edited by Kay MD; 25 April 2009, 09:48.
                    "Is That You John Wayne? Is This Me?"

Comment

Originally posted by Kay MD View Post
                      Παιδιά το λάθος που κάνετε είναι ότι συνδέετε το xbox απευθείας στο router(εξού και το conflict). Πρέπει να συνδεθεί στον υπολογιστή σας (ο οποίος συνδέετε μέσω την VPN σύνδεση) και να πάρει IP.Δείτε λίγο ξανά την δεύτερη screenshot του Ντου(θα την βρείτε εδώ).
                      Το πρόβλημα σε μένα είναι ότι δεν έχω άλλη θύρα VPN ώστε να συνδεθεί άλλο καλώδιο ethernet για το XBOX... Αν υπάρχει κάποιος τρόπος να "βρει" το XBOX 360 στο ίδιο router και μετά να του δώσει άλλο IP για να μην έχουμε παρατράγουδα περί αναβαθμίσεων και έτσι...

Δηλαδή αυτό που θέλω να πω ότι κάθε θύρα του router να έχει το ΔΙΚΟ της IP...

Comment

Δύο λύσεις υπάρχουνε τώρα.
                        1) (Επίσης γι’αυτούς που έχουν 1 Ethernet στο PC και το Modem τους έχει USB) –> {PC->USB Modem & Ethernet->XBOX}

2) Η θα αγοράσεις ένα network switch. Την συνδεσμολογία μπορείς να την δεις και πάλι στην δεύτερη screenshot του Ντου.

Νομίζω πως πλέον μπορούνε όλοι να δουν γιατί δεν είναι πρακτικό ή απαραίτητο να υπάρχουνε 2 thread με το ίδιο θέμα. Ας τα συγχώνευση κάποιος.

Εδώ θα βρείτε όλες τις πληροφορίες που χρειάζεστε.
                        "Is That You John Wayne? Is This Me?"

Comment

Άρα λοιπόν μας μένει να πάρουμε το μετατροπέα αλλαγής συνδέσεων (a.k.a. network switch). Είχα δει τον Vuzzi, τον ανηψιό μου, να έχει ένα παρόμοιο και άλλαζε τις συνδέσεις σαν από ένα μοχλάκι όπως υπάρχει επίσης και το ίδιο μηχάνημα για monitor switch, το οποίο μπορείς να αλλάξεις τις εικόνες από τον έναν υπολογιστή στον άλλον.

Κάποια στιγμή θα πάω Multirama και θα ρωτήσω να πάρω ένα...

2)Τώρα πατε στο Έναρξη->Συνδέσεις Δικτύου->Δεξί κλικ πάνω στο εικονίδιο του ivacy και πατήστε Ιδιότητες.Μετά πάτε στην καρτέλα Για προχωρημένους και τσεκάρετε τα 2 κουτάκια που λένε για κοινόχρηστη σύνδεση(ICS).OK σε όλα και βγαίνετε από εδώ.

3)Τώρα αν έχετε 2 Εthernet πρέπει να ξέρετε πιο είναι αυτό που έχετε συνδεδεμένο στο Modem/Router και πιο στο ΧΒΟΧ.Αν έχετε 1 Ethernet και 1 Wifi συνδέστε με wifi το PC στο Modem και με το Ethernet το ΧΒΟΧ.Και στις 2 περιπτώσεις μας ενδιαφέρει η Ethernet που συνδέεται το XBOX.(Επίσης γι’αυτούς που έχουν 1 Ethernet στο PC και το Modem τους έχει USB) –> {PC->USB Modem & Ethernet->XBOX}

4)Πατάμε δεξί κλικ πάνω στην Ethernet που έχουμε συνδεδεμένο το XBOX και διαλέγουμε ιδιότητες->Κάνουμε Scroll κάτω και μαρκάρουμε το: Πρωτόκολλο Internet (TCP/IP) και μετά ιδιότητες.

5)Στην καρτέλα ‘Γενικά’ θα δώσουμε δικά μας ip:
                          Διεύνθυνση IP: π.χ. 192.168.254.5
                          Μάσκα Υποδικτύου : 255.255.255.0 (μπαίνει αυτόματα)
                          Τα υπόλοιπα κενά
                          Πατάμε ΟΚ->ΟΚ.

6)Ξεκινάμε την κονσόλα αλλά δεν κάνουμε login καθόλου.Πάμε στο System Settings->Network Settings->Configure Network->Πατάμε A πρώτα στο IP Settings->Manual->και με την σειρά βάζουμε:
                          IP address : π.χ. 192.168.254.7 (Θέλουμε να συμφωνεί με την πιο πάνω εκτός από το τελευταίο νούμερο)
                          Subnet Mask : 255.255.255.0
                          Gateway : 192.168.254.5 (Εδώ πρέπει να είναι ίδιο με την πιο πάνω)
                          Πατάμε τέλος Done και πάμε να ρυθμίσουμε τα DNS Settings->Επιλέγουμε πάλι Manual->Primary DNS Server και βάζουμε:192.168.254.5(πάλι ίδιο).Πατάμε Done.Μετά βγαίνουμε και θα βγει μια ερώτηση για αποθήκευση και δοκιμή πατάμε ΟΚ και μετά την σταματάμε.

7)Ενεργοποιούμε την νέα σύνδεση που έχουμε στο ivacy και μόλις συνδεθεί τότε κάνουμε Test στην σύνδεση από την κονσόλα.Αν όλα έγιναν εντάξει θα βγει ένα μήνυμα με κάποιο πρόβλημα στην σύνδεση του Live αλλά δεν μας ενδιαφέρει γιατί πατώντας το B θα δείτε πάνω δεξιά το μήνυμα Live is up and Running.
                          Έκανα τα παραπάνω τα όσα είπε με την ελπίδα μπας και μου κατεβεί, αλλά τζίφος...Ακόμα στο 99% είναι... ΤΗΝ MS μέσα !!!

Επαναφέροντας το δεν νομίζω να είναι απαραίτητο καθώς αν πατήσεις "Automatic" θα πάει αυτόματα στο default.

Θα δοκιμάσω με την λύση για το network switcher που πρότεινε ο Kay MD.
                          Last edited by Tannosuke GR; 25 April 2009, 12:34.

Comment

Μου φαίνεται δεν διαβάζετε τα Threads του Forum.Στο παρακάτω link υπάρχει οδηγός που έχει γίνει sticky για αυτό που θέλετε να κάνετε.Λειτουργεί 100% μια και πριν 2 βδομάδες κατέβασα το καινούργιο MapPack του GOW2.Μόνο UK & US Accounts.Όσοι δοκίμασαν με Ιρλανδικά accounts λένε ότι δεν μπόρεσαν να κατεβάσουν με επιτυχία.Και επίσης Sharing κάνουμε την σύνδεση του IVACY όχι αυτή του Internet.

http://www.myxbox.gr/forum/showthread.php?t=11842

Comment

Originally posted by xlmk View Post
                              Μου φαίνεται δεν διαβάζετε τα Threads του Forum.Στο παρακάτω link υπάρχει οδηγός που έχει γίνει sticky για αυτό που θέλετε να κάνετε.Λειτουργεί 100% μια και πριν 2 βδομάδες κατέβασα το καινούργιο MapPack του GOW2.Μόνο UK & US Accounts.Όσοι δοκίμασαν με Ιρλανδικά accounts λένε ότι δεν μπόρεσαν να κατεβάσουν με επιτυχία.Και επίσης Sharing κάνουμε την σύνδεση του IVACY όχι αυτή του Internet.

http://www.myxbox.gr/forum/showthread.php?t=11842
                              Το διάβασα και μάλιστα μια χαρά. Το πρόβλημα είναι η μαλακιά το 99% !

Άκου πως έχει το πράγμα.

Έχω ήδη κατεβάσει το ivacy και έχω ρυθμίσει την κονσόλα με τις απαραίτητες ξεχώριστες αλλαγές όπως πρότεινες πιο πάνω. Επίσης δεν έχω στο PC άλλη θύρα VPN ώστε να συνδέσω εκεί το XBOX 360, αλλιώς αν είχα ευχαρίστως θα το έκανα, και επίσης έχω NetGear ADSL +2 DG834, το οποίο έχω μέσα συνδεδεμένο το XBOX 360 και 2 υπολογιστές(έναν εδώ στον οποίο μιλάω και έναν άλλον στο άλλο δωμάτιο πέρα από δω...). Έχω Αγγλικό λογαριασμό, όπως το μισό forum έχει.

Στο XBOX 360 μου λέει ακριβώς το μήνυμα προβλήματος που είπες και το αδιαφόρησα. Δοκίμασα μπας και δουλέψει αλλά @@... Ακόμα μου βγάζει 99%. Εδώ σε θέλει ολόκληρος λαός ως και οι Moderators. ΑΝ το λύσεις κι αυτό σε ψηφίζουμε ως super moderator στα τεχνικά θέματα !

Comment

Previously entered content was automatically saved. Restore or Discard.
                              Auto-Saved
                              x
                              Insert: Thumbnail Small Medium Large Fullsize Remove  
                              x
                              x

Poso kani ena ke ena

Working...
                              X