Announcement

Collapse
No announcement yet.

Επιλογή provider ADSL

Collapse
X
  •  
  • Filter
  • Time
  • Εμφάνιση
Clear All
new posts

Επιλογή provider ADSL

Προς το παρόν είμαι μεταξύ OTENet, Forthnet και TELLAS. Έπειδή διάβασα ότι κάποιοι providers δεν επιτρέπουν την σύνδεση με XBOX LIVE γνωρίζει κάποιος αν οι παραπάνω είναι OK;

Θετικές ή αρνητικές εντυπώσεις, για τους παραπάνω providers, ώστε να με βοηθήσουν στην επιλογή μου ευπρόσδεκτες.
    Last edited by panos; 2 November 2005, 23:40.

Απάντηση: Επιλογή provider ADSL

Originally posted by panos
    Προς το παρόν είμαι μεταξύ OTENet, Forthnet και TELLAS. Έπειδή διάβασα ότι κάποιοι providers δεν επιτρέπουν την σύνδεση με XBOX LIVE γνωρίζει κάποιος αν οι παραπάνω είναι OK;

Θετικές ή αρνητικές εντυπώσεις, για τους παραπάνω providers, ώστε να με βοηθήσουν στην επιλογή μου ευπρόσδεκτες.
    Στην Ελλάδα δεν νομίζω ότι υπάρχουν providers που δεν θα σου επιτρέψουν να παίξεις Xbox Live. Η Οτενετ και η Τellas πάντως σίγουρα επιτρέπουν. Τώρα, για το θέμα επιλογής, η οτενέτ έχει το πλεονέκτημα ότι χρεώνει στο λογαριασμό. Από την άλλη τη χρησιμοποιούν και οι γάτες, λόγω του ότι είναι "δημόσιου οργανισμού", πράγμα που σημαίνει ότι ίσως - και αν είσαι σε κεντρική περιοχή - να έχεις πρόβλημα lag.

Comment

Εγώ είχα otenet και είχα lag ακόμη και σε παιχνίδια που δεν παρουσιάζουν έντονο προβλημα lag και με σύνδεση 1024. Έβαλα forthnet και βρήκα την υγειά μου!Και tellas, vivodi έχω ακούσει καλά λόγια.Είναι ποια θα τύχει να είναι καλύτερη σε κάθε περιοχή.Ότι και να βάλεις προτείνω αορίστου χρόνου σύνδεση, για να μπορείς να την αλλάξεις όποτε θες χωρίς κόστος!
      Mάθετε επιτέλους να χάνετε! Εγώ ξέρω και δε χρειάζεται να μου το θυμίζετε

Comment

Οπότε μάλλον προς την Forthnet συγκλίνω μιας και σκοπεύω να πάρω γραμμή 384 (λόγω οικονομικών περιορισμών φυσικά) και πιο συγκεκριμένα για το ADSL in-a-box.

Δίνουν το modem Crypto F200 το οποίο έχει μόνο θύρα USB αλλα μιας και σκοπεύω να συνδέσω το XBOX με τον υπολογιστή ώστε να εχω και internet αλλά και ΧΒΟΧ LIVE ταυτόχρονα δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα.

Comment

To crypto 200 εχει αναφερθει πως εχει αρκετα προβληματα.Αν στο μελλον σκοπευεις να αγορασεις το Xbox360 θα προτεινα να παρεις το πακετο της Forthnet με το Linksys WiFi router καθως θα μπορεις να το συνδεεις ασυρματα χωρις καλωδια κτλ κτλ.Ο ανταπτορας για το WiFi στο Xbox360 θα εχει 80 ευρω.

Comment

Pano Forthnet με κλειστα ματια.Εχει και το καλυτερο τμημα εξυπηρετησης πελατων.Οτι προβλημα και να ειχα μου το ελυσαν.Ειδικα το τεχνικο τμημα αξιζει 10 με τονο!

Comment

Ρε παιδιά αυτό που λένε με διπλασιασμό ταχύτητας των γραμμών Adsl χωρίς χρέωση πότε θα γίνει τελικά;;;; Για Αύγουστο- Σεπτέμβρη δε λέγανε;
              Θα γίνει μόνο από otenet ή από όλες τις εταιρίες;
              Και το χωρίς επιπλέον χρέωση αναφέρεται στην πάγια σύνδεση, στην σύνδεση provider ή και στα δύο;;;

Please αν ξέρει κανείς και ας πει και πόσο καλά και από που το ξέρει/ έχει ακούσει!!!
              άντε γιατί λήγει τον Αύγουστο η δικιά μου σύνδεση provider και δεν ξέρω, να βάλω αορίστου, πως με επηρεάζουν τα παραπάνω ως καταναλωτή;
              Kαι αυτή η vivodi που λένε το ιδιόκτητο δίκτυό της έχει πιο σύγχρονα μηχανήματα και φθηνότερες τιμές να μην έχει έρθει ακόμη Γαλάτσι... Έλεος!
              Last edited by Durex GR; 4 July 2006, 17:21.

Comment

durex koita edw http://www.ote.gr/anakoinshow.asp?cat=3&id=505
                den kserw an se voh8hsa ka8olou

Comment

logika pisteyw oti an ginh anava8mhsh sths grames tou ote oi providers pou ths xrishmopoioun 8a anava8mhstoun kai aytes
                  sthn ellada mono h vivodi exei diko ths diktio oloi h allh einai panw sths grames tou ote

Comment

Krima pou efuga apo Xolargo... mexri stigmis mono fimes akouga, den eixa dei tin anakoinwsi. Kala mou akougetai, an ginei opws ta lene.
                    alou.gr

Comment

twra to an ginei einai mia synh8hsmenh erwthsh gia ellada
                      kai egw thn anakoinwsh eida pisteyw pws o ote evale ligo myalo
                      se sxesh me thn ypolhlh eyrwph eimaste poly pisw an kanei ayth thn anava8mhsh kai pesoun kai ligo h times tote 8a einai kala.
                      alla opos hpa kai prin to an kai to 8a einai synhsmena sthn ellada

Comment

koita,to thema provider einai ligo san to loto,dhladh pote den xereis an tha exeis problhmata h oxi.O ote einai o megalyteros provider me apotelesma na exei kai poly kosmo,opote borei poio aneta na peseis se pigmeno dslam.Apo kei kai pera opoio provider k na pareis,ektos apo vivodi(full llu) exartase apo ton ote afoy apo ta dika tu dslam tha baineis.H pio fthnh apo oti xero einai h vivodi,twra kai h forthnet theorite kalh alla pote den borei na xereis mexri na baleis dsl kai na deis pragmatika poso kala phgainei.Koita ligo kai to www.adslgr.com kai apofasise..Kalh tyxh.

Comment

Thanks παιδιά για τις απαντήσεις!
                          Να μην έχουμε ένα μέλος στην κοινότητα όμως στα μέσα και τα έξω να ξέρει ακριβώς τι και πότε θα γίνει με το διπλασιαμό ταχύτητας περίεργο μου φαίνεται! Τα ξαναποστάρω copy paste όλα τα ερωτήματα γιατί με μερικά δεν ασχοληθήκατε μήπως τύχει κανείς και ξέρει ό,τιδήποτε περισσότερο:

Ρε παιδιά αυτό που λένε με διπλασιασμό ταχύτητας των γραμμών Adsl χωρίς χρέωση πότε θα γίνει τελικά;;;; Για Αύγουστο- Σεπτέμβρη δε λέγανε;
                          Και το χωρίς επιπλέον χρέωση αναφέρεται στην πάγια σύνδεση, στην σύνδεση provider ή και στα δύο;;;

Please αν ξέρει κανείς και ας πει και πόσο καλά και από που το ξέρει/ έχει ακούσει!!!
                          άντε γιατί λήγει τον Αύγουστο η δικιά μου σύνδεση provider και δεν ξέρω, να βάλω αορίστου, πως με επηρεάζουν τα παραπάνω ως καταναλωτή;
                          Kαι αυτή η vivodi που λένε το ιδιόκτητο δίκτυό της έχει πιο σύγχρονα μηχανήματα και φθηνότερες τιμές να μην έχει έρθει ακόμη Γαλάτσι... Έλεος!

Comment

Ο ΟΤΕ αναβαθμίζει τις γραμμές του, αλλά αυτό δεν έχει καμία σχέση με τους providers. Βέβαια αν κάποιος provider αναβαθμίσει και αυτός την ταχύτητα πρόσβασης χωρίς επιπλέον κόστος για τον πελάτη, τότε σίγουρα θα το κάνουν και οι υπόλοιποι. Κοινώς, ισχύει η λαϊκή ρήση, όπου ακούς πολλά κεράσια κράτα μικρό καλάθι. Αυτά από μένα.

“When fortune smiles on something as violent and ugly as revenge, it seems proof like no other that not only does God exist, you’re doing his will.”

Comment

Originally posted by durex7
                              Thanks παιδιά για τις απαντήσεις!
                              Να μην έχουμε ένα μέλος στην κοινότητα όμως στα μέσα και τα έξω να ξέρει ακριβώς τι και πότε θα γίνει με το διπλασιαμό ταχύτητας περίεργο μου φαίνεται! Τα ξαναποστάρω copy paste όλα τα ερωτήματα γιατί με μερικά δεν ασχοληθήκατε μήπως τύχει κανείς και ξέρει ό,τιδήποτε περισσότερο:

Απο myphone.gr...(20 Ιούν. 2006)

"Θέμα: OTE: Πιλοτική αναβάθμιση στις ευρυζωνικές ταχύτητες

Την πιλοτική φάση αναβάθμισης των ταχυτήτων πρόσβασης ADSL, ανακοίνωσε σήμερα ο ΟΤΕ. Το πρόγραμμα που θα διαρκέσει περίπου ένα μήνα αφορά τη διάθεση αναβαθμισμένων ταχυτήτων πρόσβασης ADSL σε περιορισμένη και ελεγχόμενη έκταση.

Πιο συγκεκριμένα, από τις 26 Ιουνίου, ο ΟΤΕ ξεκινάει τον διπλασιασμό των ονομαστικών ταχυτήτων σε επιλεγμένες υποδομές του (DSLAMs), που εξυπηρετούν τμήματα των εξής περιοχών: Δάφνη, Μαρούσι, Πατήσια, Πεδίο Άρεως, Ραφήνα, Τερψιθέα, Χολαργός. Για την πιλοτική φάση, οι υφιστάμενες ταχύτητες στις επιλεγμένες υποδομές θα διαμορφωθούν ως εξής:
                              • Από 384/128 kbps σε 768/192 kbps
                              • Από 512/128 kbps σε 1024/256 kbps και
                              • Από 1024/256 kbps σε 2048/256 kbps
                              Μετά το πέρας της πιλοτικής φάσης και μέσα στο φθινόπωρο, ο ΟΤΕ σκοπεύει να αναβαθμίσει ουσιαστικά τις ταχύτητες σε όλες τις προσβάσεις ADSL, προσφέροντας ταχύτητες έως και 2 Mbps, χωρίς καμία αύξηση στα μηνιαία τέλη, προσφέροντας ακόμη μεγαλύτερη αξία στον τελικό χρήστη, ιδιώτη ή επιχείρηση..."

Comment

Previously entered content was automatically saved. Restore or Discard.
                              Auto-Saved
                              x
                              Insert: Thumbnail Small Medium Large Fullsize Remove  
                              x
                              x

Poso kani ena ke ena

Working...
                              X