Announcement

Collapse
No announcement yet.

Xbox one - US gift cards

Collapse
X
  •  
  • Filter
  • Time
  • Εμφάνιση
Clear All
new posts

Xbox one - US gift cards

Μεχρι πρόσφατα είχα αγοράσει 2 US gift card από το http://www.goldxbox.gr/index.php/gift-card-usa/
    και τις είχα κάνει redeem , (αγόρασα το PVZ και έμειναν και 8 δολάρια στο λογαριασμό)
    τώρα επανέλαβα την διαδικασία και ενώ αναγνωρίζει τον κωδικό της κάρτας..δεν τον δέχετε..
    δοκίμασα απο το xbox, δοκίμασα από το site xbox.com
    δοκίμασα απο το https://commerce.microsoft.com/
    τίποτα...
    (ενώ αναγνωρίζει πως είναι σωστός ο κωδικός μιας και μου βγάζει "$50.00 for your Microsoft account
    Prepaid code
    When you redeem the code, we'll fund your Microsoft account. Subject to the Xbox Live terms of use and xbox.com/usagerules. There are no refunds.")

Έχει κάνει κανείς αυτήν την διαδικασία πρόσφατα??
    Κλείδωσαν μήπως κάτι με το update του Ιουνίου?
    *A sheer misfit it's what I am, a black flame, my soul burns*

Απάντηση: Xbox one - US gift cards

Οκ θα κανω την χαζη αλλα obligatory ερώτηση, απο τα settings της κονσολας σου το έχεις γυρίσει στο αμερικάνικο marketplace?

Comment

Ναι ναι...
      άσε.. μίλησα με 3 Support Chat με την MS, σε συνεργασία με το παιδί από το goldxbox.gr
      δεν δεχόντουσαν την κάρτα με τίποτα μιας και ο λογαριασμός είναι GR και το currency US , ενώ μέχρι πρόσφατα δούλευε (σε μένα και σε άλλους),
      μάλλον πήρε πρέφα η MS οτι χάνει λεφτά και κάτι άλλαξε.

Τελικά την αγορά την ολοκλήρωσα κανονικά με πιστωτική (απο το αμερικάνικο region se $)
      και την Gift Card την αντικατέστησε το παιδί απο το goldxbox.gr με EU.

Comment

Interesting.. Εγω τελευταια φορά που αγόρασα κάτι ήταν τον μαϊο οπότε δεν μπορώ να ξέρω αν άλλαξε κάτι απο τότε..

Μάλλον το party κράτησε, όσο κράτησε?

Comment

αν κρίνω από την δική μου εμπειρία...έτσι φαίνεται..

Comment

Δοκίμασε κανείς άλλος; Γιατί υπάρχει περίπτωση να υπάρχει θέμα με το account. Θα δω μήπως πάρω μία $10 card να τσεκάρω.

Comment

Κοιτα μπορεις να αγορασεις και στην τελικη τον πουλας και ebay αν παιξει στραβη..

Αλλα απο την στιγμη που ο φιλος λεει οτι ειχε αγορασει στο παρελθον δεν ξερω κατα ποσο παιζει θεμα με τον λογαριασμο του

Comment

Λειτουργεί κανονικά, μόλις πήρα $20 από CrazyGameTime και τα έκανα redeem...

Comment

Λοιπον όπως βλέπω, τόσο απο αγορές που έγιναν στο site απο τις 14 του μήνα μέχρι και σημερα σε αμερικάνικες κάρτες, όσο και απο το δικό μου προφιλ που ειναι Ελληνικό και καταχωρησα για να βεβαιωθω αμερικάνικη κάρτα, οι κάρτες οι αμερικάνικες δουλευουν κανονικά στα Ελληνικά προφίλ στο Xbox One αρκει να έχετε δηλώσει στην κονσόλα οτι κατοικείτε στις Ηνωμένες πολιτείες.
                  Αν αλλαξει η Microsoft πολιτική , θα το μάθετε απο πολλές πηγές και όχι απο ένα μόνο ποστ.Για αυτό μην αναστατώνεστε απο μία περίπτωση ενος χρηστη που το προφίλ του επαθε κολημα στο migration ενω την ίδια στιγμή όλοι οι άλλοι χρήστες χρησιμοιποιούν κανονικά τις κάρτες χωρίς πρόβλημα.
                  Ο MaRiOsGR έκανε τσατ όπως του συστησα με την υπηρεσία της Microsοft για να μας πουν γιατι δεν καταχωρείται η κάρτα αφού αναγνωρίζεται, και του απαντησαν στη συζήτηση "ουτε εμεις μπορουμε να την καταχωρήσουμε γιατι το προφιλ σας δειχνει οτι ειναι Ελληνικό και δεχεται μόνο Ευρωπαικές κάρτες" (παρόλο που ειχε δηλωσει στο One οτι ειναι αμερικάνικο).
                  Ειναι απολυτα λογικό , όταν το προφίλ ειναι Ελληνικό και δεν εχει γίνει το migration στην κονσόλα (ή δεν ολοκληρωθηκε για τεχνικούς λόγους) να μην δεχεται αμερικάνικες κάρτες αλλά Ευρωπαικές.
                  Ειναι πασιφανές οτι κάποιο πρόβλημα προέκυψε στο προφίλ (κατι που απο πειρα ξέρω οτι μερικές φορές μπορεί να συμβει όπως και στο google υπάρχουν παρα πολλές αναφορές παγκοσμίως για παρόμοιες πειρπτώσεις).
                  Αυτό που σου συστήνω λοιπόν φίλε Μαριε ειναι να επαναλάβεις το αμερικάνικο migration ώστε να καταχωρηθει ξανα το προφίλ στη βαση δεδομένων και να διορθωθει το προβλημα:
                  1.Κάνε εισοδο στο προφίλ σου απο την κονσόλα του One.
                  2.Επελεξε ως τόπο κατοικίας Ιρλανδία.
                  3.Κάνε ρεσταρτ την κονσόλα.
                  4.Κάνε ξανα εισοδο στο προφίλ απο την κονσόλα.
                  5.Στο system επελεξε τόπο κατοικίας Αμερική.
                  6.Κάνε ρεσταρτ και λογικά τώρα θα πρεπει το προφιλ σου να δεχεται πλεον τις αμερικάνικες.
                  Πρεπει να πω οτι ειναι τόσος πολύς ο κόσμος που αγοράζει αμερικάνικες με Ελληνικό προφίλ απο Goldxbox , που αν ειχε αλλάξει πολιτική η Microsoft θα ειχε γεμισει το Myxbox απο ποστς που θα σας προειδοποιούσαν.Ειναι επίσης αναμενόμενο οτι εδώ, (και γενικότερα στα φόρουμ) πιο συνηθισμένο ειναι κάποιος να γράψει το πρόβλημά του , παρα να γραψει κάποιος "ουάου η αμερικάνικη καρτα πεζει μια χαρα" γιατι ειναι ήδη γνωστό σε όλους οτι πεζει και όλοι αυτοί που αγοράζουν δεν γραφουν στο φόρουμ αλλά προφανώς θα γραψουν μόνο αν αντιμετωπίσουν πρόβλημα.Για αυτό μην αναστατωνεστε απο μια περιπτωση ενός προβληματικού προφίλ όταν την ίδια στιγμή μερικές εκατοντάδες Ελληνικά προφίλ χρησιμοποιούν αμερικάνικες χωρίς κανενα πρόβλημα.
                  ΥΓ. KalaiGR δοικιμασες καρτα απο το CrazyGameTime.Αν τελικά πραγματι ειχε αλλαξει πολιτική η Microsoft και δεν δουλευε στο προφίλ σου , θα στην αλλαζαν;;Αν μου ζήταγες μια κάρτα για να την δοκιμασεις θα στην εδινα και θα με πληρωνες μετά φτάνει να μου έλεγες οτι εισαι εσυ απο το Myxbox.
                  Όπως ειδατε ο φίλος Μαριος ειπε οτι εγω τουλάχιστον του αντικατεστησα την καρτα με μια αντιστοιχη Ευρωπαική 50 ευρώ ωστε να δουλευει στο προφίλ του όπως και δεχτηκε ο ίδιος να προβούμε σε τετοια λύση.
                  Προτεινω να μην εμπιστευεστε ξενα site γιατι σε περιπτωση προβλήματος ειναι αβεβαιη η αντιμετώπιση.
                  Last edited by takis2; 18 June 2014, 13:25.

Comment

Στην περίπτωση που δεν έπαιζε και δεν μου έκανε refund θα είχα χάσει κάπου στα 14Ε.
                    Έχω αγοράσει από goldxbox.gr πολλές φορές και την ανανέωση του Xbox Live θα την κάνω από εκεί αλλά αυτή την στιγμή είναι πολύ πιο φτηνό το crazygametime σε US Gift Cards.

Comment

λοιπόν παιδιά δοκίμασα και πάλι με κάρτα 15 USD απο το goldxbox.gr του Παναγιώτη
                      και την πήρε με την πρώτη.

Την κονσόλα την γύρισα χτες το βράδυ από Ireland σε USA,
                      και σήμερα το απόγευμα που πέρασα την κάρτα ΜΕΣΑ απο το xbox one (όχι απο το xbox.com όπως είχα δοκιμάσει την προηγούμενη φορά) δούλεψε κανονικά χωρίς πρόβλημα.

Τέλος καλό, όλα καλά, και ευχαριστώ τον Παναγιώτη για την συνεργασία.

Comment

"Την κονσόλα την γύρισα χτες το βράδυ από Ireland σε USA"
                        Μαριε δεν ξέρω εδώ τι εννοείς, αλλά ακόμα και αν το προφίλ σου έχει φτιαχτει εξ αρχής αμερικάνικο (δηλαδή με αμερικανικη διευθυνση κατοικίας), στο Xbox One πρεπει να το εχεις δηλωμένο απο το system σε region USA αν θες να δεχεται αμερικάνικες κάρτες.
                        Αυτό το ειχα διευκρινίσει.Αν το γυρισες εχθες σε USA απο Ireland, τοτε ειναι λογικό να μην σου έπερνε τις καρτες νωρίτερα γιατι αν το είχες δηλώσει Ireland region, δεν δεχεται αμερικάνικες κάρτες ακομα και αν το προφίλ ειναι αμερικάνικο.
                        Επειδή έχεις 2 προφίλ, γνωρίζω οτι μονο αυτό που χρησιμοποιεις στο One υπάρχει τρόπος να δεχεται αμερικάνικες εφόσον το δηλώσεις στην κονσόλα αμερικανική region (ανεξάρτητα για ποια χώρα έχει φτιαχτει το προφίλ).
                        Αυτό που χρησιμοποιείς στο 360, ακόμα και αν ειναι αμερικάνικο δεν νομίζω να μπορεις να το κάνεις να δεχτει αμερικάνικους ποντους επειδή χρησιμοποείται στο 360 που δεν εχει τετοια επιλογή για χειροκίνητη δήλωση και μάλλον απο την IP address κοιταζουν την περιοχή που βρίσκεσαι (region).Εκτος και αν αλλάξανε κάτι στο 360 που δεν το ξέρω.
                        Last edited by takis2; 19 June 2014, 00:30.

Comment

"Αν το γυρισες εχθες σε USA απο Ireland, τοτε ειναι λογικό να μην σου έπερνε τις καρτες νωρίτερα γιατι αν το είχες δηλώσει Ireland region, δεν δεχεται αμερικάνικες κάρτες ακομα και αν το προφίλ ειναι αμερικάνικο."

Παναγιώτη, Ireland το έβαλα προχτές για να δώ την προσφορά του Tomb Raider σε ευρώ (αφού η κάρτα που περάσαμε τελικά είναι σε EUR και όχι USD οπότε να την αξιοποιήσω κάπου,μην πάει άδικα), οπότε και χθές το ξανα-άλλαξα σε USA.

"Αν το γυρισες εχθες σε USA απο Ireland, τοτε ειναι λογικό να μην σου έπερνε τις καρτες νωρίτερα γιατι αν το είχες δηλώσει Ireland region, δεν δεχεται αμερικάνικες κάρτες ακομα και αν το προφίλ ειναι αμερικάνικο."

Ε όχι..δεν είχα ορίσει Region Ireland με Euro και να πάλευα να βάλω USD κάρτα, μην τρελαθούμε,
                          και ειλικρινά εκπλήσσομαι που το γράφεις εδώ, μιας και φάγαμε τόση ώρα στο τηλ εκείνη την ημέρα.

Όλα μου τα προφίλ (Ελληνικό,Αμερικάνικο,Αγγλικό,Γερμανικό) τα χρησιμοποιώ και στις 2 κονσόλες, και αγοράζω ακόμα και από τις 2 (xbox one,xbox 360) αρκετά συχνά και με τα 2 κεντρικά (Ελληνικό/Αμερικάνικο)

Comment

Ωραίος.Επομένως το πρόβλημα διορθόθηκε όταν έκανες δευτερη φορά αλλαγη σε US region.Συγνώμη που ειμαι τοσο αναλυτικός αλλά ειναι σημαντικό για μένα σε μια τετοια περίπτωση που υπάρχει αστοχία απο το δίκτυο του Live (αν και αρκετά σπανια περίπτωση) να γνωρίζει ο κόσμος που διαβάζει το φόρουμ, πως μπορει να διορθώσει το προφιλ του.Ευχαριστούμε Μαριε .

Comment

Λοιπον.Τελικά ήταν μπλεξιμο που δυσκολα παει το μυαλο.Που να φανταστω οτι ο προμηθευτής έκανε λάθος και μου έστειλε δολλαριο...Καναδα!!Πουθενα δεν φαινεται τι δολλάριο ειναι.Ουτε μεσα στην κονσόλα αναφερει οτι εννοει δολλαριο Καναδα και νομίζαμε οτι ειναι δολλαριο Αμερικής.
                              Και στην εξυπηρέτηση της Microsoft μας ειπαν οτι ειναι διαφορετική region και νομίζαμε οτι εννοούσαν οτι βλεπουν πως ειμαστε Ελλάδα αλλα δεν μας διευκρινησαν οτι εννοούν πως το προφιλ ειναι αμερικανικο αλλά προσπαθουμε να βαλουμε Καναδικο δολλάριο (άλλη region)!!
                              Μαριε εχθες που πηρες και άλλη καρτα και επεξε ηταν 15 δολλαρια η κάρτα για αυτό σου επεξε γιατι ειναι αλλη παρτιδα.Δεν ειχε τιποτα το προφίλ σου απλά δεν συνενοηθήκαμε καλα με τη Microsoft στο chat γιατι αν μας ελεγε οτι προσπαθούμε να βάλουμε Καναδεζικο δολλάριο τοτε θα ξεραμε απο την αρχη τι προβλημα υπάρχει.
                              Ηδη ο προμηθευτης μου ζητησε συγνωμη και τις αντικατεστησε με Αμερικάνικες.
                              Συγνωμη πρωτη φορα μου τυχαίνει και δεν πηγε το μυαλο μου οτι στην κονσολα που εγραφε 50.00 $ μπορει να εννοει δολλαρια Καναδά!
                              Ζητώ και πάλι συγνώμη και τωρα που έμαθα δεν θα επαναληφθει.

Comment

Previously entered content was automatically saved. Restore or Discard.
                              Auto-Saved
                              x
                              Insert: Thumbnail Small Medium Large Fullsize Remove  
                              x
                              x

Poso kani ena ke ena

Working...
                              X